×

Area track and field leaders

East Liverpool senior Cameron Beverly (right) warms up at the Division II state track meet Friday with teammate Brannan Smith and coach Andy Miller looking on. On Saturday, Beverly finished fourth in the high jump (6-5) and Smith ninth in the 800-meter run (1:58.00). (Photo by Ron Firth)

Here are the top high school track and field times and marks in Columbiana County and southern Mahoning County for the 2021 season, according to meet results reported to the The Review

BOYS LEADERS

110 HURDLES: William Hardenbrook (Crestview) 14.6, Ryan Irwin (West Branch) 15.41, Cameron Beverly (East Liverpool) 15.62, Garrett Krzyston (Wellsville) and Andrew Coffee (West Branch) 15.87, Cameron Chambers (Salem) 15.89, Kaleb Sepe (South Range) 16.00.

300 HURDLES: Zane Kinsey (Beaver) 40.27, Garrett Krzyston (Wellsville) 40.56, Andrew Coffee (West Branch) 41.39, William Hardenbrook (Crestview) 41.40, Michael Hixson (Salem) 42.18, Kaleb Sepe (South Range) 42.29.

100 DASH: Ethan Powell (Crestview) 10.9, Caleb White (Beaver) 10.99, Landon Cooper (Salem) and Jax Booth (Salem) 11.2, Brad Sloan (Southern) 11.22, Tanner Johnston (Beaver) 11.34, Caleb Buchheit (Columbiana) 11.5.

200 DASH: Caleb White (Beaver) 22.16, Ethan Powell (Crestview) 22.35, Joe Monte (Beaver) 22.90, Luke Crumbacher (South Range) 23.30, Jax Booth (Salem) 23.3, Landon Cooper (Salem) and Sam Walter (Salem) 23.37, Connor Jones (South Range) 23.52.

400 DASH: Brandon Yanssens (Crestview) 50.90, Gabe Heinrich (Columbiana) 51.6, Luke Crumbacher (South Range) 51.75, Jax Booth (Salem) 52.38, Landon Cooper (Salem) 52.51, Dylan Moore (Beaver) 52.60.

800 RUN: Michael Hvizdos (South Range) 1:55.71, Brannan Smith (East Liverpool) 1:58.00, Kaleb Nastari (United) 1:58.90, Connor Nichols (South Range) 2:01.36, Mitchell Auer (Crestview) 2:03.98, Will Madison (Salem) 2:07.51.

1600 RUN: Spencer Bush (South Range) 4:21.80, Brannan Smith (East Liverpool) 4:28.72, Jacob McLachlan (Salem) 4:34.82, Josiah Hicks (West Branch) 4:37.70, Will Madison (Salem) 4:47.35, Brian Standley (South Range) 4:48.47.

3200 RUN: Spencer Bush (South Range) 9:45.50, Jacob McLachlan (Salem) 10:15.79, Justin Cederbloom (West Branch) 10:25.28, Brian Standley (South Range) 10:25.42, Mickey McEwen (Crestview) 10:25.95, Andrew Wilson (Salem) 10:42.83.

400 RELAY: Crestview (Ethan Powell, William Hardenbrook, Spencer Cline, Brandon Yanssens) 43.12, Beaver Local (Tanner Johnston, Joe Monte, Zane Kinsey, Caleb White) 43.29, Columbiana 43.64, Salem 44.11, South Range 45.02, Sebring 45.91.

800 RELAY: Crestview 1:29.91 (Ethan Powell, Spencer Cline, Noah Wickline, Brandon Yanssens), Beaver Local (Dylan Moore, Zane Kinsey, Joe Monte, Caleb White) 1:30.13, Salem 1:31.76, South Range 1:33.24, West Branch 1:35.57, Sebring 1:36.92.

1600 RELAY: Columbiana (Gabe Heinrich, Kaden Green, Xathon Cross, Collin Schick) 3:26.78, Salem (Jax Booth, Caleb Shafer, Davin Koskinen, Landon Cooper) 3:32.06, Crestview 3:34.60, South Range 3:37.83, West Branch 3:41.29, Beaver Local 3:44.5.

3200 RELAY: Salem (Will Madison, Andrew Wilson, Davin Koskinen, Jacob McLachlan) 8:30.35, Crestview (Mitchell Auer, Will Welch, Ryan Emch, Joey Carr) 8:36.12, South Range 8:38.21, United 8:39.93, West Branch 8:40.97, East Liverpool 8:42.38.

DISCUS: Nathan Miller (United) 149-6, Carson Stockman (Salem) 147-10, Jeffery Gordon (United) 145-0, Jacob Brooks (South Range) 140-11, Luke Reynolds (Heartland) 129-2, Jon White (East Palestine) 123-4.

SHOT PUT: Jacob Brooks (South Range) 49-10 3/4, Tyler Stanley (Wellsville) 48-0 3/4, Carson Stockman (Salem) 46-7, Jeffery Gordon (United) 46-6 3/4, Noah Cannon (South Range) 43-9, Gavin Tribelo (Southern) 43-8 1/4.

LONG JUMP: Jax Booth (Salem) 22-4, Brad Sloan (Southern) 22-3 1/4, Anthony Calderone (Sebring) 22-2 1/2, David McKeivier (West Branch) 21-0 1/2, Collin Schick (Columbiana) 20-11 1/4, Joe Monte (Beaver) 20-7 3/4.

HIGH JUMP: Cameron Beverly (East Liverpool) 6-7, William Hardenbrook (Crestview) 6-5, Tony Kocanjer (Columbiana) and Collin Schick (Columbiana) 6-2, Dillon Monroy (Salem) 6-0, Nathan Miller (United) and Anthony Calderone (Sebring) 5-11.

——

GIRLS LEADERS

100 HURDLES: Kodi Kinsey (Beaver) 15.80, Alexis Gregory (West Branch) 16.17, Lauren Satterfield (United) 16.2, Alexa Gossett (West Branch) 16.46, Addisyn Galeoti (East Liverpool) 16.91, Sophia Carr (Crestview) 17.6.

300 HURDLES: Kodi Kinsey (Beaver) 47.33, Alexa Gossett (West Branch) 48.13 Addisyn Galeoti (East Liverpool) 50.02, Alexis Gregory (West Branch) 50.50, Annika Murray (Salem) 52.50, Sophia Carr (Crestview) 52.99.

100 DASH: Julia Rapp (Columbiana) 12.57, Rylee Hutton (Salem) 12.7, Kodi Kinsey (Beaver) 12.78, Selena Rogers (East Liverpool) 12.81, Raelin Pim (Salem) 13.00, Julianna Logan (United) 13.1.

200 DASH: Julia Rapp (Columbiana) 25.85, Rylee Hutton (Salem) 26.28, Sophia Gregory (West Branch) 26.65, Kodi Kinsey (Beaver) 26.88, Lauren Gossett (West Branch) 27.14, Julianna Logan (United) 27.61.

400 DASH: Sophia Gregory (West Branch) 57.42, Rylee Hutton (Salem) 58.75, Halle Cochran (Salem) 60.27, Anna Lippiatt (West Branch) 62.31, Ella Double (Salem) 63.11, Carly Hall (Salem) 63.34.

800 RUN: Carly Hall (Salem) 2:19.48, Ellie Marhefka (United) 2:20.23, Ella Double (Salem) 2:24.75, Anna Marr (Crestview) 2:32.43, Ava Stull (West Branch) 2:32.76, Grace Auer (Crestview) 2:34.94.

1600 RUN: Carly Hall (Salem) 5:03.75, Megan Stafford (Salem) 5:25.50, Ellie Marhefka (United) 5:25.8, Ella Double (Salem) 5:37, Molly Hopple (Salem) 5:42.70, Payton Vulgamore (East Liverpool) 5:49.75.

3200 RUN: Carly Hall (Salem) 11:48.4, Megan Stafford (Salem) 11:52.07, Molly Hopple (Salem) 12:13.13, Hannah Cunningham (East Palestine) 12:34.34, Hannah Egli (West Branch) 12:39.12, Abigail Baun (South Range) 12:41.38.

400 RELAY: Columbiana (Alexia Stoy, Julia Rapp, Kaleigh Krahenbill, Augusta Clark) 50.93, West Branch 51.22, Salem 51.5, United 52.79, East Liverpool 53.35, Crestview 53.39.

800 RELAY: West Branch (Lauren Gossett, Sophia Gregory, Kennedy Berger, Anna Lippiatt) 1:44.75, Salem 1:47.20, Crestview 1:53.28, United 1:53.36, Beaver Local 1:56.57, Columbiana 1:56.75.

1600 RELAY: Salem (Halle Cochran, Ella Double, Carly Hall, Rylee Hutton) 4:02.76, West Branch 4:04.76, United 4:19.93, Crestview 4:22.54, East Liverpool 4:23.72, South Range 4:38.31.

3200 RELAY: Salem (Ella Double, Halle Cochran, Megan Stafford, Carly Hall) 9:43.30, United 10:17.73, Crestview 10:26.20, West Branch 10:27.74, South Range 11:07.05.

DISCUS: Kyla Jamison (Salem) 131-1, Krista Perry (Crestview) 130-6, Lizzy Shontz (Salem) 126-8, Shelby Rambo (Crestview) 109-8, Amanda Davidson (West Branch) 108-2, Molly Gibson (Leetonia) 104-4.

SHOT PUT: Lizzy Shontz (Salem) 41-5, Krista Perry (Crestview) 38-0, Kyla Jamison (Salem) 36-6 3/4, Payton Huff (Crestview) 35-2, Molly Gibson (Leetonia) 33-6, Annie Lumsden (South Range) 32-3 1/2.

LONG JUMP: Kodi Kinsey (Beaver) 17-5 1/2, Julia Rapp (Columbiana) 15-7 1/2, Emily Hill (Crestview) 15-5 1/2, Clara Double (Salem) 15-4 3/4, Emily McNicol (Wellsville) 14-10 1/2, Ava Decker (West Branch) and Jessica Lafferty (Southern) 14-9 1/2.

HIGH JUMP: Bailey Wonner (Crestview), Mia Lee (East Palestine) and Grayson Kidder (United) 5-0, Dacianelle Andrews (East Liverpool) and Morgan Dunlap (Columbiana) 4-10, Claire Brunner (West Branch) 4-9, Jessica Mackey (East Liverpool), Alexis Miller (Salem), Joslin Rhodes (Beaver) and Grace Auer (Crestview) 4-8.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
Are you a paying subscriber to the newspaper? *
   

Starting at $4.50/week.

Subscribe Today