×

CROSS COUNTRY

Spartan Invitational

DIVISION II

BOYS RESULTS

STANDINGS (44 teams): 1. Woodridge (33), 2. Grove City (117), 3. Akron St. Vincent-St. Mary (203), 4. Salem (211), 5. Poland (250), 9. Minerva (330), 30. West Branch (853), 39. Carrollton (991), 44. Beaver Local (1214).

INDIVIDUAL LEADERS

(339 runners)

1. Tobias Jones (Grove City) 16:07; 2. Micah Blair (Woodridge) 16:10; 3. Hunter Christopher (Salem) 16:13; 4. Ryan Champa (Woodridge) 16:26; 5. Noah Graham (Marlington) 16:29.

14. Cameron Christopher (Salem) 17:06; 23. Nick Bledsoe (Minerva) 17:29; 31. Jacob McLachlan (Salem) 17:38; 32. Justin Cederbloom (West Branch) 17:39; 52. Drew Spall (Minerva) 18:03; 64. Grant Menough (Salem) 18:14; 82. John Fink (Minerva) 18:34; 83. Connor Shingleton (Minerva) 18:35; 94. Ben Brady (Minerva) 18:45, 101. Darius Beck (Salem) 18:50.

——

GIRLS RESULTS

STANDINGS (35 teams): 1. Akron St. Vincent-St. Mary (53), 2. Woodridge (119), 3. Poland (137), 4. Minerva (140), 5. Greensburg-Salem (223), 6. Salem (261), 10. Carrollton (353), 26. West Branch (705).

INDIVIDUAL LEADERS

(285 runners)

1. Theresa Hagey (Akron St. V-M) 18:54; 2. Carly Hall (Salem) 19:25; 3. Bella Graham (Marlington) 19:38; 4. Halle Sebest (Poland) 19:43; 5. Gianna Labbiento (Sharon) 19:46.

14. Jenna Cassidy (Minerva) 20:21; 15. Jackie Grisdale (Poland) 20:27; 19. Gianna Stanich (Poland) 20:30; 23. Caitlyn Hopple (Minerva) 20:53; 33. Layla Monroe (Minerva) 21:14; 35. Molly Hopple (Salem) 21:14; 42. Madeline Crissman (Minerva) 21:29; 54. Aubrey Dunham (Minerva) 22:00; 55. Corin Turkovich (Beaver) 22:02; 58. Hannah Egli (West Branch) 22:16; 62. Hera Hoffee (Minerva) 22:20; 78. Kami Rohm (Salem) 22:40; 88. Halle Cochran (Salem) 22:58; 93. Clara Double (Salem) 23:03; 94. Julie White (Minerva) 23:04;.

——

DIVISION III

BOYS RESULTS

STANDINGS (36 teams): 1. McDonald (87), 2. East Canton (93), 3. North East (108), 4. Columbia (213), 5. Maplewood (235), 6. Garaway (236), 7. South Range (241), 8. Canton Central Catholic (259), 17. East Palestine (497), 18. Mineral Ridge (501), 23. United (655), 31. Columbiana (875), 35. Western Reserve (1011).

INDIVIDUAL LEADERS

(379 runners)

1. Demetrius Snellenberger (East Canton) 16:21; 2. Brody Rupe (McDonald) 16:42; 3. Barrett Scheatzle (Canton Central) 16:52; 4. Johnthan Varner (Waynedale) 16:53; 5. Matt Pettegrew (Columbia) 16:59.

13. Cole Rutledge (East Palestine) 17:37; 17. Michael Hvizdos (South Range) 12:49; 21. Kaleb Nasteri (United) 17:53; 36. Marcus Reed (Southern) 18:16; 50. Brian Standley (South Range) 18:36; 54. Connor Nichols (South Range) 18:45; 61. Isaac Baun (South Range) 18:56; 73. Josh Marino (South Range) 19:11; 80. Matthew Garcia (East Palestine) 19:19; 89. Jackson Bussard (Columbiana) 19:26.

——

GIRLS RESULTS

STANDINGS (30 teams): 1. Williamstown (96), 2. Marion Center (147), 3. McDonald (150), 4. Maplewood (185), 5. Gilmour Academy (217), 6. East Canton (230), 8. Canton Central Catholic (286), 10. Mineral Ridge (317), 19. East Palestine (433), 22. South Range (542), 26. United (649).

INDIVIDUAL LEADERS

(302 runners)

1. Anna Guerra (McDonald) 19:29; 2. Ella Hesson (Williamstown) 20:10; 3.Marissa Ventura (Maplewood) 20:16; 4. Caitrina Barton (Gilmour Academy) 20:26; 5. Mya Hamsher (Orrville) 20:32.

12. Sela Jones (McDonald) 21:19; 19. Ellie Marhefka (United) 21:34; 48. Emily Zimmerman (East Palestine) 22:31; 58. Faith Figley (East Palestine) 22:49; 62. Stephanie Johnson (Heartland) 22:57; 67. Hannah Cunningham (East Palestine) 23:14; 75. Emily Razo (South Range) 23:26; 85. Tara Wine (South Range) 23:35; 97. Krista Borton (South Range) 23:51; 101. Marissa Geiss (Heartland) 23:54.

——

DIVISION II-III

JUNIOR HIGH BOYS RESULTS

STANDINGS (42 teams): 1. Chippewa (131), 2. Maplewood (210), 3. West Geauga (216), 4. McDonald (219), 5. Minerva (222), 9. West Branch (335), 18. South Range (469), 37. Southern (942), 42. Heartland Christian (1131).

INDIVIDUAL LEADERS

(473 runners)

1. Steven Dufy (Woodridge) 11:26; 2. Brenda Donnelly (Chippewa) 11:28; 3. Alex Donaldson (Maplewood) 11:35; 4. Matthew Dienes (West Geauga) 11:37; 5. Braydan Braswell (Chippewa) 11:37.

9. Michael Dorris (West Branch) 11:58; 18. Will Madison (Salem) 12:18.

——

JUNIOR HIGH GIRLS RESULTS

STANDINGS (39 teams): 1. Williamstown (87), 2. Revere (136), 3. Minerva (149), 4. Salem (150), 5. Woodridge (211), 6. McDonald (224), 11. South Range (395),

INDIVIDUAL LEADERS

(364 runners)

1. Alyssa Sauro (Williamstown) 12:09; 2. Camille Dunifer (CVCA) 12:15; 3. Caleigh Richards (Maplewood) 12:33; 4. Ellie Meech (Revere) 12:33; 5. Sophia Yon (Lowellville) 12:36.

8. Maggie Hopple (Salem) 12:42; 11. Maggie Hall (Salem) 13:10; 13. Jylene Jackson) 13:16; 17. Kayla Crissman (Minerva) 13:24; 19. Bridget Hilliard (Minerva) 13:28; 21. Julia Schuler (South Range) 13:31; 24. Abby Baun (South Range) 13:36.

——