Beavers take fourth at swim meet

WELLSBURG, W.Va. — Beaver Local’s boys and girls swimming teams finished fourth in the small school division on Saturday at the Ohio Valley Athletic Conference Swimming Championships at Brooke High School.

Hannah Myers led the Beaver girls with a fourth-place showing in the 100-yard freestyle (59.73) and a six-place finish in the 100 backstroke (1:09.07). The Beaver girls 200 medley relay squad took fifth (2:06.64) and the 200 freestyle relay was sixth (1:53.5).

For the Beaver boys, Samuel Brothers scored in all four events he was entered, while Parker Pease was sixth in the 100 backstroke (1:06.83).

Wheeling Park’s boys and girls won the big school titles, while St. Clairsville’s boys and girls swept the small school titles.

OHIO VALLEY ATHLETIC CONFERENCE SWIMMING CHAMPIONSHIPS

Saturday

at Brooke High School

GIRLS

LARGE SCHOOLS STANDINGS: 1. Wheeling Park 296, 2. Brooke 171, 3. University 150, 4. Morgantown 136, 5. Parkersburg South 134, 6. John Marshall 120, 7. Weir 113, 8. Steubenville 50, 9. Indian Creek 6

SMALL SCHOOLS STANDINGS: 1. St. Clairsville 485, 2. Linsly 285, 3. Martins Ferry 266, 4. Beaver Local 207, 5. Wheeling Central 107, 6. Barnesville 54.5, 7. Edison 51, 8. Steubenville Catholic 17, 9. Union Local 15, 10. Oak Glen 15, 11. Cambridge 9.5

TOP THREE FINISHERS (plus top area finisher who scored)

200 MEDLEY RELAY: *1. St. Clairsville (Moyer, DiBetta, McKeegan, Marody) 1:53.20; 2. Wheeling Park (Heilman, Bopp, Turner, McCabe) 1:55.89; 3. Martins Ferry (Huber, Williams, Fogle, Wyatt) 2:01.17; 5. Beaver Local (Hannah Myers, Grace Hill, Olivia Prince, Brooke Schwerha) 2:06.64.

200 FREESTYLE: 1. Marody (St. C) 2:02.63; 2. Planey (St. C) 2:04.02; 3. Rice (Uni) 2:04.48; 12. Talia Kosonovich (Oak Glen) 2:23.62.

200 IM: 1. DiBetta (St. C) 2:15.14; 2. Bopp (WP) 2:19.41; 3. Moore (Mor) 2:21.65.

50 FREESTYLE: 1. Turner (WP) 24.92; 2. McCutchan (Uni) 25.62; 3. Garan (WC) 25.78, 8. Grace Hill (Beaver Local) 27.63.

100 BUTTERFLY: 1. Heilman (WP) 1:00.10; 2. Moyer (St. C) 1:00.90; 3. McCutchan (Uni) 1:01.95, 8. Olivia Prince (Beaver Local) 1:08.84.

100 FREESTYLE: 1. Turner (WP) 54.43; 2. Garan (WC) 57.00; 3. Buff (Lin) 59.02; 4. Hannah Myers (Beaver Local) 59.73.

500 FREESTYLE: 1. Marody (St. C) 5:20.77; 2. Moore (Mor) 5:30.10; 3. Mann (Bro) 5:33.95; 10. Olivia Prince (Beaver Local) 6:13.26.

200 FREESTYLE RELAY: 1. Wheeling Park (Heilman, McCabe, Bopp, Turner) 1:46.53; 2. St. Clairsville (Planey, Smith, Thomas, McKeegan) 1:47.98; 3. Linsly (Ridenhour, Behm, Lei, Buff) 1:49.92.; 6. Beaver Local (Olivia Prince, Brooke Schwerha, Grace Hill, Hannah Myers) 1:53.5.

100 BACKSTROKE: 1. Heilman (WP) 1:00.10; 2. Moyer (St. C) 1:03.26; 3. Lei (Lin) 1:06.33.; 6. Hannah Myers (Beaver Local) 1:09.07.

100 BREASTSTROKE: *1. DiBetta (St. C) 1:05.77; 2. Bopp (WP) 1:07.68; 3. Rice (Uni) 1:15.73, 9. Grace Hill (Beaver Local) 1:17.72.

400 FREESTYLE RELAY: 1. St. Clairsville (DiBetta, Moyer, Planey, Marody) 3:51.68; 2. Martins Ferry (Huber, Fogle, Williams, Wyatt) 4:04.74; 3. Parkersburg South (Ott, Boothe, Meredith, Fink) 4:17.12.

——

BOYS

LARGE SCHOOL STANDINGS: 1. Wheeling Park 503, 2. Parkersburg South 323, 3. Brooke 180, 4. University 173, 5. Morgantown 149, 6. John Marshall 117, 7. Weir 102, 8. Steubenville 89, 9. Indian Creek 22

SMALL SCHOOL STANDINGS: 1. St. Clairsville 334, 2. Linsly 274, 3. Martins Ferry 154, 4. Beaver Local 91, 5. Wheeling Central 65, 6. Cambridge 36, 7. Edison 35, 8. Barnesville 28, 9. Oak Glen 6

TOP THREE FINISHERS (plus top area finisher who scored)

200 MEDLEY RELAY: 1. Parkersburg South (McDuff, Parr, Rojo Sato, Fletcher) 1:46.74; 2. Wheeling Park (D. Kuttan, Dague, Kellas, M. Kuttan) 1:47.94; 3. Linsly (Kang, Zwicker, Yuan, Suchoza) 1:51.71.

200 FREESTYLE: 1. McDuff (PS) 1:51.00; 2. Lucas (WP) 1:53.52; 3. Yost (St. C) 1:56.05.

200 IM: 1. Schellhase (WP) 2:09.24; 2. McCutchan (Uni) 2:09.33; 3. Banks (St. C) 2:10.06.

50 FREESTYLE: 1. McDuff (PS) 22.98; 2. Marling (St. C) 23.36; 3. Gresak (Mor) 23.97; 14. Samuel Brothers (Beaver Local) 25.44

100 BUTTERFLY: 1. 1. Rojo Sato (PS) 53.83; 2. Marling (St. C) 1:00.13; 3. Kellas (WP) 1:00.28.

100 FREESTYLE: 1. Bolinger (MF) 49.32; 2. Lucas (WP) 49.87; 3. Miller (Edi) 54.25; 14. Samuel Brothers (Beaver Local) 57.43

500 FREESTYLE: 1. McCutchan (Uni) 5:04.78; 2. Schellhase (WP) 5:05.43; 3. Banks (St. C) 5:11.67.

200 FREESTYLE RELAY: 1. Wheeling Park (Dague, Schellhase, M. Kuttan, Lucas) 1:37.23; 2. Linsly (Yuan, Kang, Suchoza, Zwicker) 1:38.07; 3. Stewart, Banks, Yost, Marling) 1:38.17; 9. Beaver Local (Parker Pease, Vince Hoppel, Dylan Neville, Samuel Brothers) 1:47.8.

100 BACKSTROKE: 1. Rojo Sato (PS) 55.50; 2. Yost (St. C) 59.40; 3. D. Kuttan (WP) 1:00.08; 6. Parker Pease (Beaver Local) 1:06.83.

100 BREASTSTROKE: 1. Bolinger (MF) 1.02:43; 2. Power (Steub) 1:03.99; 3. Dague (WP) 1:05.60.; 8. Blaine Havens (Beaver Local) 1:11.34.

400 FREESTYLE RELAY: 1. Parkersburg South (McDuff, Rojo Sato, Haught, Fletcher) 3:31.23; 2. Wheeling Park (Schellhase, Dague, M. Kuttan, Lucas); 3. St. Clairsville (Balcar, Banks, Yost, Marling) 3:35.95; 9. Beaver Local (Parker Pease, Vince Hoppel, Dylan Neville, Samuel Brothers) 4:03.8.

*OVAC Record

COMMENTS