Div. I All-Ohio Girls Basketball

COLUMBUS – The 2018-19 Ohio Prep Sportswriters Association Division I All-Ohio high school girls basketball team, as selected by a statewide media panel:

FIRST TEAM

Jacy Sheldon, Dublin Coffman, 5-foot-11, sr., 28.3 points per game; Madison Greene, Pickerington Central, 5-7, sr., 16.0; Constance Chaplin, Euclid, 5-9, sr., 29.0; Kierstan Bell, Canton McKinley, 6-1, sr., 28.8; Sammie Puisis, Mason, sr., 6-1, 17.5; Shyanne Sellers, Aurora, 6-1, soph., 21.0; Jala Johnson, Toledo Notre Dame, 5-8, sr., 16.2; Destiny Leo, Eastlake North, 5-10, jr., 29.4; Destiny Bohanon, Huber Heights Wayne, 5-9, sr., 15.1; Gabbie Marshall, Cincinnati Mount Notre Dame, 5-9, sr., 13.7.

Player of the Year: Kierstan Bell, Canton McKinley

Coach of the Year: Dave Zvara, Avon Lake

SECOND TEAM

Katie Shumate, Newark, 5-11, sr., 14.1; Mya Jackson, Wilmington, 5-7, sr., 25.0; Annie Roshak, North Canton Hoover, 6-1, sr., 22.0; Maliya Perry, Pickerington Central, 5-11, sr., 15.0; Lonasia Brewer, Akron Hoban, 5-11, sr., 14.3; Clare Kelly, Olmsted Falls, 5-8, sr., 18.5; Macy Spielman, Upper Arlington, 5-10, sr., 20.8; Lauren Perry, Sylvania Southview, 5-6, jr., 13.1; Grace VanSlooten, Toledo Notre Dame, 6-2, fr., 12.2; Uju Ezeudu, Reynoldsburg, 6-0, sr., 19.5.

THIRD TEAM

Hailey Weaver, Solon, 5-11, soph., 15.0; Anyssa Jones, Westerville South, 5-11, jr., 15.8; Annie Rauch, Hilliard Darby, 6-3, sr., 17.0; Chance Gray, Lakota West, 5-9, fr., 14.8; Hayley Sims, Cleveland Heights, 5-7, jr., 17.0; Hayley Smith, Canton GlenOak, 6-1, jr., 12.0; Corinne Thomas, New Carlisle Tecumseh, 5-9, sr., 22.0; Emily Andrassy, Stow-Munroe Falls, 5-7, sr., 14.1; Audrey Spiker, Dresden Tri-Valley, 5-8, jr., 14.0; Sommer Pitzer, Westerville South, 5-3, sr., 12.3; Destiny McDonald, Lima Senior, 5-5, sr., 15.7.

SPECIAL MENTION

Morgan Sharps, Newark; Alexandra Hamilton, Columbus Northland; Molly Neitzel, Cleveland St. Joseph; Kamryn Dziak, Amherst Steele; Rylee Pireu, Massillon Perry; Sabria Hunter, Austintown Fitch; Stephanie Smith, Wooster; Angela Fink, Brunswick; Amy Velasco, Centerville; Alyssa Steury, Ashland.

HONORABLE MENTION

Alexis Reese, Euclid; Kaitlyn Kinczel, Mayfield Village Mayfield; Reagan Bass, Strongsville; Alexandria Hunter, Bedford; Amaya Staton, Amherst Steele; Laurene Tere, Cleveland John Hay; Abby Carter, Eastlake North;

Kamarah Bender, Warren Harding; Alana Ellis, Twinsburg; Lizzy Stefanov, Stow-Munroe Falls; Chelsea Huffman, Cuyahoga Falls; Nakyah Terrell, Canton McKinley; Jade Abdulla, Canton GlenOak; Emma Dretke, Massillon Jackson; Peyton Davis, North Canton Hoover; Serena Sammarone, Canfield; Raegan Burkey, Youngstown Boardman;

Hannah Kroft, Marietta;

Kyndal Howe, Dresden Tri-Valley; Lauren King, Dresden Tri-Valley;

Breanne Beatty, Worthington Thomas Worthington; Annie Rauch, Hilliard Darby;Imarinah Russell, Dublin Coffman; Reagan Willingham, Ashville Teays Valley;

KK Bransford, Cincinnati Mount Notre Dame; Sean Kelly Darks, Cincinnati Walnut Hills; Lexi Fleming, Cincinnati Mercy McAuley; Jillian Hayes, Loveland; Mickayla Perdue, Springfield; CiCi Riggins, Hamilton; Madeline Westbeld, Kettering Fairmont;

Katie Thomas, Findlay; Abby Hickey, Toledo Whitmer; Kacee Baumhower, Sylvania Northview; Kylie Griggs, Perrysburg; Halle Barnett, Sylvania Southview; Keyaira Burroughs, Toledo Start.

COMMENTS