2016 AP All-Northeast Inland District football teams

COLUMBUS (AP) — The 2016 Associated Press All-Northeast Inland District football teams, as selected by a media panel from the district:

DIVISION I

First team

Offense

Ends–Dillon Dingler, Massillon Jackson, 6-feet-2, 195 pounds, senior; Dylan Fultz, Medina, 6-0, 170, jr.; Joe Andrassy, Stow-Munroe Falls, 5-11, 185, sr. Line–Michael Miranda, Stow-Munroe Falls, 6-4, 300, sr.; Matt Esterle, Stow-Munroe Falls, 6-2, 240, sr.; Dillon Brauser, Medina, 6-5, 315, sr.; Hayden Grider, Canton GlenOak, 5-9, 255, sr. Quarterback–Kyle Vantrease, Stow-Munroe Falls, 6-3, 225, sr. Backs–Elijah Ladson, Canton GlenOak, 6-2, 215, sr.; Jimmy Daw, Medina, 6-4, 223, sr. Kicker–Eric Sarbaugh, North Canton Hoover, 5-9, 175, sr.

Defense

Line–Aaron Naples, Brunswick, 6-1, 230, sr.; Adrian Woliver, Stow-Munroe Falls, 6-3, 225, so.; Steven Gilbert, Canton GlenOak, 5-9, 240, sr.; Bryce Warmouth, Austintown Fitch, 6-3, 205, sr. Linebackers–Joe Gobble, Stow-Munroe Falls, 5-11, 190, sr.; Dillon Smith, North Canton Hoover, 6-2, 225, sr.; Josh Chandler, Canton McKinley, 6-0, 225, jr.; Mike Rekstis, Canton GlenOak, 5-9, 180, jr.; Trey Mihok, Massillon Jackson, 5-11, 190, sr. Backs–Reggie Corner, Canton McKinley, 5-10, 195, sr.; Xavier Smith, Canton McKinley, 5-10, 160, jr.; Nick Pankow, Medina, 6-1, 196, sr.; J.C. Mikovich, Austintown Fitch, 5-6, 135, sr.; Jack Dear, Massillon Jackson, 5-11, 185, sr. Punter–Nick DeSalvo, Austintown Fitch, 5-11, 155, jr.

Offensive players of the year: Dillon Dingler, Massillon Jackson; Jimmy Daw, Medina

Defensive player of the year: Reggie Corner, Canton McKinley

Coach of the year: Dan Sutherland, Medina

Honorable Mention

Jaret Pallotta, Massillon Jackson; Billy LaMothe, Massillon Jackson; Cody Davis, Massillon Jackson; Chase Altier, Massillon Jackson; Andrew White, Canton GlenOak; JJ Olivera, Canton GlenOak; Nicky Gliatta, Canton GlenOak; Dominique Robinson, Canton McKinley; Re’Meire Burrows, Canton McKinley; Joe Corner, Canton McKinley; John Hodge, Canton McKinley; Andy McDonald, North Canton Hoover; Seth Graham, North Canton Hoover; John Keller, North Canton Hoover; Randy Smith, Austintown Fitch; Joey Zelinski, Austintown Fitch; J.T. Scoarste, Medina; Jake Wenzinger, Medina; John Saville, Brunswick; Colin Susteric, Brunswick; Jacob Martin, Brunswick; Jonathan Lally, Medina; Alex Whittaker, Medina; Will Mercurio, Medina; Jared Wright, Stow-Munroe Falls; Andrew Shockling, Stow-Munroe Falls; Terrian Wray, Stow-Munroe Falls; Logan Ford, Stow-Munroe Falls; Jeremiah Gyulai, Stow-Munroe Falls; Saivon Davis, Cuyahoga Falls; Sam Forbes, Cuyahoga Falls; Dakota Dobbins, Cuyahoga Falls.

DIVISION II

First team

Offense

Ends–Austin Jasinski, Massillon Washington, 6-1, 163, sr.; Marlin Richardson, Warren Harding, 5-9, 170, sr.; Travis Koontz, Youngstown Boardman, 6-5, 240, sr.; Tye Evans, Macedonia Nordona, 6-1, 225, jr. Line–Matt Carrick, Massillon Perry, 6-4, 310, sr.; Chris Anthony, Massillon Washington, 6-4, 285, sr.; Taj Harper, Warren Harding, 6-3, 310, sr.; Dan Angelo, Warren Harding, 6-1, 225, jr.; Holden Semancik, Aurora, 6-3, 250, sr.; Adam Mehelic, Hudson, 6-4, 245, sr.; Zafeer Muhammad, Copley, 6-3, 260, sr. Quarterback–Lynn Bowden, Warren Harding, 6-0, 185, sr.; Zane Ries, Barberton, 6-0, 165, jr.; Joey Baughman, Wadsworth, 6-1, 185, jr. Backs–Weston Bridges, Copley, 6-0, 204, sr.; Marquise Bridges, Akron Ellet, 5-10, 180, sr.; Anthony Perrine, Macedonia Nordonia, 5-10, 210, sr; Jeremy McAleese, Green, 5-9, 175, sr.; Chris Vanzo, Aurora, 6-0, 200, sr.; Trey Mathis, Wooster, 5-11, 210, jr. Kicker–Trey Crockett, Macedonia Nordonia, 5-11, 175, sr.

Defense

Line–Zach Blackiston, Massillon Perry, 6-4, 190, jr.; Robert Harris, Uniontown Lake, 6-5, 225, jr.; Michael Cicolani, Wooster, 6-1, 190, jr.; Malcolm Robinson, Massillon Washington, 6-2, 264, sr. Linebackers–Bubba Arslanian, Aurora, 6-0, 205, sr.; Keye Thompson, Barberton, 6-0, 200, jr.; Alex Beck, Hudson, 6-3, 210, sr.; Kobie Booker, Barberton, 6-2, 260, sr.; Will Orazen, Hudson, 6-2, 200, sr.; Jarrett Mercier, Massillon Perry, 6-0, 185, sr.; Jamir Thomas, Massillon Washington, 6-1, 218, so.; Thad McCollough, Warren Harding, 5-6, 185, sr. Backs–Tevion Cleveland, Massillon Perry, 5-7, 165, sr.; Zach Sturmi, Uniontown Lake, 5-11, 150, sr.; Gavin Blunt, Aurora, 6-2, 195, jr.; Jaylon Doss, Copley, 5-11, 180, sr.; Zuriel Sanders, Akron Firestone, 5-8, 170, sr. Punter–Jonah Wieland, Hudson, 6-3, 215, sr.

Offensive player of the year: Lynn Bowden, Warren Harding

Defensive player of the year: Bubba Arslanian, Aurora

Coach of the year: Tony Gotto, Barberton

Honorable Mention

Nick Myers, Massillon Perry; Max Baker, Massillon Perry; Sir Elliott, Massillon Perry; Evan Douglass, Massillon Perry; Vincent McConnell, Massillon Washington; Jesse King, Massillon Washington; Kordell Ford, Massillon Washington; Brandon Hadinger, Uniontown Lake; Joel Francis, Uniontown Lake; Jake Hutcherson, Uniontown Lake; Justin Lane, Uniontown Lake; Cameron Brake, Akron Ellet; Lucas Renick, Akron Ellet; Garrett Haverstick, Akron Ellet; Andre Brown, Akron Ellet; Demonte’ Swain, Akron Firestone; Justin Moore, Akron Firestone; Asante Santee, Akron Firestone; Marcus Kidd, Akron Garfield; William Shropshire, Akron Garfield; Lavel Frazier, Akron Garfield; Javon Banks, Akron North; Grant Gonya, Hudson; Evan Westerbeck, Hudson; Greg Mailey, Hudson; Danny Saxon, Hudson; Colt Pallay, Hudson; Joe Sweet, Hudson; Andrew Studer, Hudson; Austin Brenner, Copley; Alex Zelch, Copley; Vince Fonte, Copley; Blake Traylor, Copley; Mac Austin, Aurora; Jonathan Blue, Aurora; Mason Copley, Aurora; Kyle Del Rosa, Aurora; Robby Albrecht, Aurora; Will Lovell, Aurora; Nate Smierciak, Aurora; Garrett Turnbaugh, Barberton; Malcolm Boyd, Barberton; Chris McCarroll, Barberton; Aryc Clayton, Barberton; James Grammens, Twinsburg; Jalen Tucker, Twinsburg; Tre Radford, Twinsburg; Isaiah Savitt, Twinsburg; Colin Trouten, Twinsburg; Jared Eaton, Twinsburg; Robby Levak, Macedonia Nordonia; Bernard Russ, Jr., Macedonia Nordonia; Quinn Saluan, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit; Josh Bennett, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit; Dominic Frisone, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit; Ethan Murphy, Kent Roosevelt; Nick Spicer, Kent Roosevelt; Jake Mall, Medina Highland; Max Beier, Medina Highland; Chris Petrilla, Medina Highland; Ryan Frederick, Medina Highland; Carson Ciesinski, Medina Highland; Alex Jones, Wadsworth; Craig Palidar, Wadsworth; Cody Surratt, Wadsworth; Colt Morgan, Wooster; Nick Ballard, Wooster; Koby Adu-Poku, Boardman; Alex King, Boardman; Jalen Hooks, Warren Harding; Blake Kedra, Green; Bobby Staudt, Green.

DIVISION III

First team

Offense

Ends–Tyler Adams, Louisville, 6-0, 175, sr.; D.J. Hancock, Alliance, 6-0, 180, sr.; Dusty Burkhart, Akron Coventry, 6-2, 185, sr.; Jerome Hall, Akron Kenmore, 6-2, 168, jr. Line–Connor Browne, Ravenna, 6-3, 225, sr.; Drew Davies, Poland, 6-3, 285, jr.; Aaron Gregory, Norton, 6-5, 290, sr.; Kendrick Buckley, Akron East, 6-0, 275, jr.; Nolan Rumler, Akron Hoban, 6-4, 290, so.; Hunter Gray, Medina Buckeye, 6-2, 240, sr. Quarterbacks–Chris Pennell, Alliance Marlington, 6-2, 185, sr.; Danny Clark, Akron Hoban, 6-4, 230, sr. Backs–Jaquiez Sampson, Alliance Marlington, 5-9, 175, sr.; Todd Sibley, Akron Hoban, 5-11, 210, sr.; Jemarulin Suggs, Akron East, 5-11, 190, sr.; Tyriq Ellis, Warren Howland, 6-0, 195, sr. Kicker–Colton McFadden, Poland, 6-0, 185, sr.

Defense

Line–De’Andre Brimage, Akron East, 6-2, 260, sr.; Jabari Taylor, Akron Hoban, 6-1, 265, sr.; Justin Sampson, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-2, 220, sr.; Mason Giordano, Canfield, 6-1, 265, sr.; Daeshon Martin, Akron Hoban, 6-2, 245, jr. Linebackers–Victor Williams, Warren Howland, 6-0, 190, sr.; Stephen Baugh, Warren Howland, 6-0, 190, sr.; Dustin McCullough, Medina Buckeye, 5-8, 200, sr.; Brandon Bischof, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-2, 210, sr.; Arison Sanders, Akron Hoban, 6-1, 200, sr.; Zach DiLauro, Akron Springfield, 5-11, 205, jr.; Duce Johnson, Alliance, 5-9, 195, jr.; Brad Crislip, Ravenna, 5-10, 195, sr.; Michael Connalley, Akron Buchtel, 6-1, 215, sr. Backs–Sean Cooley, Alliance Marlington, 5-10, 170, sr.; Treon Sibley, Akron Coventry, 6-0, 170, jr.; Scott Walter, Akron St. Vincent-St. Mary, 5-10, 180, jr.; Marquess Callaway, Akron East, 6-1, 170, sr.; Tyler Srbinovich, Niles McKinley, 5-11, 190, sr.; Kymani Jones, Ravenna, 5-7, 165, jr. Punter–Dominick Kriz, Medina Buckeye, 6-0, 240, jr.

Offensive players of the year– Todd Sibley, Akron Hoban; Jemarulin Suggs, Akron East

Defensive player of the year–Victor Williams, Warren Howland

Coach of the year–Marques Hayes, Akron East

Honorable Mention

Justin Allen, Alliance Marlington; Jacob Shahan, Alliance Marlington; Drew Adams, Alliance Marlington; Brody Hahn, Louisville; Casey Nau, Louisville; Cade Stertzbach, Louisville; Chase Lautzenheiser, Louisville; Nick Farmer, Norton; Aric Parks, Akron Springfield; Cody Zink, Akron Springfield; Zach Weaver, Akron Springfield; Howard Frazier, Alliance; Tony Lewis, Ravenna; Sonny Ray Jones, Ravenna; Jacob Walker, Ravenna; Brady Starkey, Ravenna; Jake Cummings, Canfield; Paul Brienz, Canfield; Angelo Petracci, Canfield; Alec Catsoules, Poland; Matt Wittenberger, Niles McKinley; Tre Martin, Niles McKinley; Nick Soika, Lodi Cloverleaf; Cory Stallings, Lodi Cloverleaf; Michael Doerge, Medina Buckeye; Justin Canedy, Medina Buckeye; Richard Van Boxel, Medina Buckeye; Kerriyyon Somerville, Akron East; Ramon Fields, Akron East; Daishawn Brimage, Akron East; Kyre Williams, Akron East; Jayshawn Robinson, Akron East; Devanier Floyd, Akron East; DeeArius Reese, Akron East; Dierre Blash, Akron Buchtel; Zion Robinson, Akron Buchtel; Pyrce Taylor, Akron Buchtel; Shaun Cooper, Akron Buchtel; Grant Kersh, Akron Hoban; RJ Kelly, Akron Hoban; Garrett Houser, Akron Hoban; William Collier, Akron Hoban; Nate Bauer, Akron Hoban; Marc Westover, Akron Hoban; Eric Bentley, Akron St. Vincent-St. Mary; Leonard Younger, Akron St. Vincent-St. Mary; Myles Williams, Akron St. Vincent-St. Mary; Brayden Dauberman, Akron Coventry; Nate Skaggs, Akron Coventry; Isaac Stover, Akron Coventry; Zach Rankin, Akron Coventry; Quaid Ivy, Norton; Chris Kozjak, Norton; Hunter Salley, Tallmadge; Ty Shannon, Tallmadge; Trever Scott, Akron Springfield; Tracy Jordan, Akron Springfield; Clayton Langdon, Richfield Revere; Conor Head, Richfield Revere.

DIVISION IV

First team

Offense

Ends–Jake Humeniuk, Salem, 6-3, 212, sr.; Keshun Jones, Streetsboro, 5-11, 150, jr.; Michael Belcik, Girard, 6-1, 170, jr. Line–Ian Sharp, Beloit West Branch, 6-5, 275, sr.; Jeff Marx, Youngstown Ursuline, 6-0, 290, sr.; Adam Sedzmak, Struthers, 6-5, 305, sr.; Aaron Cox, Mantua Crestwood, 6-4, 220, sr.; Kasey Kelleher, Peninsula Woodridge, 5-10, 225, sr.; Wesley Best, Hubbard, 6-1, 275, sr.; AJ Iarussi, Struthers, 6-2, 288, jr. Quarterbacks–Mason Lydic, Peninsula Woodridge, 6-1, 190, jr.; Mark Waid, Girard, 6-2, 205, so. Backs–Logan Thut, Mantua Crestwood, 6-3, 205, sr.; King Alfred Sanders, Peninsula Woodridge, 5-11, 195, sr.; Rafael Morales, Hubbard, 6-1, 215, so.; Kyle Stull, Ravenna Southeast, 5-10, 160, sr. Kicker–Noah Donatelli, Canal Fulton Northwest, 5-7, 165, sr.

Defense

Line–Dontae Craft, Peninsula Woodridge, 5-10, 275, sr.; Jaylen Hewlett, Youngstown Mooney, 6-1, 225, sr.; Will Danklefsen, Cortland Lakeview, 6-2, 195, sr.; Landon Westover, Mogadore Field, 5-9, 191, sr.; Eli Beers, Canal Fulton Northwest, 6-1, 220, jr. Linebackers–Cole Pittman, Beloit West Branch, 5-11, 190, jr.; Ray Anderson, Youngstown Mooney, 6-1, 213, sr.; Spencer Robinson, Peninsula Woodridge, 5-8, 190, jr.; Robert Singletary, Peninsula Woodridge, 5-9, 195, jr.; Michael Picone, Mantua Crestwood, 5-11, 185, sr.; David Hernandez, Hubbard, 6-1, 220, sr. Backs–AJ Musolino, Struthers, 6-3, 205, sr.; Pat Pelini, Youngstown Mooney, 6-1, 160, sr.; Darrell Jackson, Youngstown Mooney, 6-1, 160, sr.; Jordan Fabry, Mantua Crestwood, 6-3, 190, sr.

Offensive player of the year–Logan Thut, Mantua Crestwood

Defensive player of the year–AJ Musolino, Struthers

Coaches of the year–Curt Kuntz, Struthers; Pete Thompson, Mantua Crestwood

Honorable Mention

Jacob Porter, Canton South; Ethan Bailey, Salem; Cooper Bezeredi, Salem; Luke Fennell, Canal Fulton Northwest; Brian Hull, Canal Fulton Northwest; Joe Waring, Canal Fulton Northwest; Dakari Carter, Streetsboro; Jake Margroff, Peninsula Woodridge; Nick Keba, Streetsboro; Eric Lough, Ravenna Southeast; Sharif Howard, Peninsula Woodridge; Will Butler, Streetsboro; Dominic Smith, Mogadore Field; Shawn Muldowney, Ravenna Southeast; Dylan Belloir, Mantua Crestwood; Rob Lozier, Beloit West Branch; Vincent Santisi, Youngstown Mooney; Vinnie Gentile, Youngstown Mooney; Dakota Hobbs, Youngstown Ursuline; Dawalyn Washington, Youngstown Ursuline; Spencer Warren, Youngstown Ursuline; Jimmy Stafanisk, Struthers; Willie Mitchell, Struthers; Zach Rogers, Cortland Lakeview; Jatise Garrison, Cortland Lakeview; Tony Crish, Cortland Lakeview; Hayden Lazzari, Cortland Lakeview; Andrew Cimmento, Hubbard; Lukas Mosora, Hubbard; King Alcardon Sanders, Peninsula Woodridge; Hayden Gerdes, Peninsula Woodridge; Tre Tucker, Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy; Pat Butler, Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy.

DIVISION V

First team

Offense

Ends–Nate Weinman, Creston Norwayne, 6-7, 230, sr.; Brevin Harris, Creston Norwayne, 6-4, 185, sr.; Tommy Bissler, Garrettsville Garfield, 6-1, 185, sr.; Tariq Drake, Leavittsburg LaBrae, 6-2, 165, sr. Line–Curtis Roupe, Sullivan Black River, 6-2, 245, sr.; Zayne Veon, Garrettsville Garfield, 5-8, 185, jr.; Billy Smith, West Salem Northwestern, 6-1, 220, sr.; Trent Harrell, Doylestown Chippewa, 6-3, 230, sr.; Dakota Pitz, Akron Manchester, 5-10, 185, sr. Quarterbacks–Elmer Zollinger, Creston Norwayne, 6-2, 190, sr.; Dalton Fall, Garrettsville Garfield, 6-4, 220, sr.; Jack Murphy, Canton Central Catholic, 6-5, 185, sr.; Carlton Brown, Leavittsburg LaBrae, 6-1, 175, sr. Backs–Luke Brown, Doylestown Chippewa, 5-10, 170, sr.; Jacob Campbell, Sullivan Black River, 6-1, 195, jr.; Yianni Koullias, Campbell Memorial, 5-10, 165, sr.; Andrew McFadden, Akron Manchester, 5-10, 170, sr.;  Jayden Demmy, Hudson Western Reserve Academy, 5-10, 205, sr. Kicker–Dan Mills, Canton Central Catholic, 6-1, 170, sr.

Defense

Line–Jordan Murphy, Columbiana Crestview, 6-4, 240, sr.; Trevor Kimmel, East Palestine, 6-1, 210, sr.; Christian Reddick, Rootstown, 5-11, 180, sr.; Nick Wagner, Sullivan Black River, 5-10, 180, sr.; Jacob Sattelmaier, Creston Norwayne, 6-1, 230, sr.; Nathan Daniszewski, Canfield South Range, 6-0, 215, sr.; James Wills, Canton Central Catholic, 5-9, 195, sr. Linebackers–Griffin Baumoel, Canton Central Catholic, 6-3, 219, sr.; Nate Moore, Rootstown, 6-3, 205, jr.; Cory Hamilton, Sullivan Black River, 5-11, 195, sr.; Peyton Remish, Canfield South Range, 5-11, 195, jr.; JT Wolke, Leavittsburg LaBrae, 6-1, 205, sr.; Riley McCleary, Leavittsburg LaBrae, 5-11, 165, so.; Chase Gasser, Creston Norwayne, 6-1, 215, sr.; Ryan Schwartz, West Salem Northwestern, 5-10, 195, sr. Backs–JoJo France, Akron Manchester, 5-11, 135, jr.; Zach Steiner, Creston Norwayne, 6-0, 190, sr.; Brandon Reed, West Salem Northwestern, 5-11, 170, sr.; Tee Rupp, Canton Central Catholic, 6-2, 175, sr.; Ryan Brown, Garrettsville Garfield, 5-10, 175, jr. ; Austin Davis, Wooster Triway, 5-11, 160, jr. Punter–Parker Smith, West Salem Northwestern, 5-10, 190, jr.

Offensive players of the year–Elmer Zollinger, Creston Norwayne; Dalton Fall, Garrettsville Garfield

Defensive player of the year–Griffin Baumoel, Canton Central Catholic

Coach of the year–Mike Moser, Garrettsville Garfield

Honorable Mention

Luke Ezzo, Canton Central Catholic; Jaret Cummins, Canton Central Catholic; Nick Shepherd, Navarre Fairless; Joey Nicolino, Navarre Fairless; Joey Kornish, Navarre Fairless; Hesus Himes, Massillon Tuslaw; Logan Carper, Massillon Tuslaw; John Cybak, Massillon Tuslaw; Vinny Delaroza, East Palestine; Branden Kemp, East Palestine; Parker Sherry, East Palestine; Dominic Perry, Columbiana Crestview; Jacob Scheller, Columbiana Crestview; Zach Gorby, Garrettsville Garfield; Anthony Denigris, Garrettsville Garfield; Ryan Boyle, Rootstown; Kyle Borrelli, Garrettsville Garfield; Seth Morgan, Garrettsville Garfield; D.P. Shranko, Sullivan Black River; Zack Beard, Sullivan Black River; Noah Bayus, Warren Champion; Griffin Howell, Warren Champion; Arjay Oliver, Leavittsburg LaBrae; Dra Rushton, Youngstown Liberty; Raysean Hicks, Campbell Memorial; Mathias Combs, Canfield South Range; Taymer Graham, Canfield South Range; Brock Thut, West Salem Northwestern; Trevor Thompson, West Salem Northwestern; Dave Agnew, West Salem Northwestern; Lance Zierau, Doylestown Chippewa; Travis Moore, Doylestown Chippewa; Mason Phillips, Wooster Triway; Nick Sparr, Wooster Triway; Caleb Criss, Orrville; Brandon Luangraj, Orrville; Zach Ramsdell, Orrville; Ben Farrar, Apple Creek Waynedale; Logan Stanley, Apple Creek Waynedale; Josh White, Creston Norwayne; Bryce Rohrbaugh, Creston Norwayne; Ben Burke, Creston Norwayne; Ethan Wright, Akron Manchester; Sam Knight, Akron Manchester; Dalton Earich, Akron Manchester; DJ Singleton, Akron Manchester.

DIVISION VI

First team

Offense

Ends–Aaron Hoffman, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-10, 165, sr.; Andrew Wolf, Jeromesville Hillsdale, 6-1, 170, sr.; Trevor Wise, Waterloo, 5-6, 140, jr.; Wyatt Larimer, Berlin Center Western Reserve, 6-0, 175, sr. Line–Brett Bauman, Smithville, 6-2, 225, sr.; Nate Nussbaum, Dalton, 5-11, 190, jr.; Francisco Pedrozo, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-7, 295, sr.; Jimmy Burchett, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-4, 275, sr.; Cody Hilles, Berlin Center Western Reserve, 6-3, 270, sr. Quarterback–Mitch Davidson, Columbiana, 5-10, 190, sr.; Trey Williams, Jeromesville Hillsdale, 6-1, 185, jr. Backs–Nathan Rich, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-1, 210, sr.; Cody Fitzwater, Dalton, 5-10, 180, sr.; Xavier Bailey, Brookfield, 6-0, 180, sr.; Jack Cappabianca, Berlin Center Western Reserve, 6-2, 215, jr. Kicker–Andrew Jenkins, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-5, 120, so.

Defense

Line–Cole Geiser, Dalton, 5-11, 215, jr.; Ben Rogers, Jeromesville Hillsdale, 6-6, 220, sr.; Keenan Green, Columbiana, 6-0, 180, sr. Linebackers–Andrew Duplin, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-2, 175, sr.; Jason Thompson, Lisbon David Anderson, 5-10, 165, sr.; Jason Newlan, Smithville, 6-0, 205, sr.; Alex Cintron, McDonald, 5-7, 160, so.; Zack Stouffer, New Middletown Springfield, 5-9, 175, so.; Ethan Nezbeth, New Middletown Springfield, 6-1, 180, sr. Backs–Colin Sweeney, Lisbon David Anderson, 5-9, 150, sr.; Evan Hershberger, Dalton, 6-4, 160, sr.; Craig Cline, Jeromesville Hillsdale, 5-9, 180, sr.

Offensive player of the year–Nathan Rich, Louisville St. Thomas Aquinas

Defensive player of the year–Ben Rogers, Jeromesville Hillsdale

Coach of the year–Broc Dial, Dalton

Honorable Mention

Jarryd Palek, Louisville St. Thomas Aquinas; Zach Hawkins, Louisville St. Thomas Aquinas; Colton Bowen, Hanoverton United; Sean Congemi, Columbiana; Connor Stacey, Columbiana; Caleb Rupert, Columbiana; Jake Liberati, Lisbon David Anderson; Bailey McCullough, Lisbon David Anderson; Cam Summers, Lisbon David Anderson; Dougie Minor, Lisbon David Anderson; Zack Almy, Salineville Southern; Will Grodhaus, Salinesville Southern; Will Bolanz, Atwater Waterloo; Aaron King, Atwater Waterloo; Alex Clark, Brookfield; Carmen Furillo, Brookfield; Brian Hiner, Brookfield; Joey Celli, McDonald; Dylan Portolese, McDonald; Dale Wolford, McDonald; Colton Hunt, Newton Falls; Jarred Miller, Mineral Ridge; Ethan Elliott, Jeromesville Hillsdale; Gunnar Richter, Jeromesville Hillsdale; Michael Thompson, Smithville; Hunter Snell, Smithville; Spencer Horst, Dalton; Dominic Dalessandro, Dalton; Cole Boggs, Dalton; Frankie Centofanti, New Middletown Springfield; Russell Seymour, New Middletown Springfield; Dom Velasquez, Berlin Center Western Reserve; Mason Johnson, Loudonville; Sam Wittel, Loudonville.

DIVISION VII

First team

Offense

Ends–Chase Davis, Ashland Mapleton, 6-2, 185 sr.; Noah Laster, Jackson-Milton, 6-2, 210, sr.; Jarad Dunn, Mogadore, 6-2, 195, sr. Line–Bruce Johnson, Warren JFK, 6-3, 255, sr.; Nick Scarl, Jackson-Milton, 6-1, 190, sr.; Seth Slabaugh, Mogadore, 5-10, 200, sr.; Andrew Popa, Mogadore, 6-1, 265, sr.; Jordan Shultz, East Canton, 6-1, 215, jr. Quarterbacks–Justin Miller, Wellsville, 6-3, 180, sr.; Logan Pharmer, Ashland Mapleton, 5-8, 155, so. Backs–Nate Martin, Sebring McKinley, 5-7, 155, sr.; Philip Maiorca, Windham, 5-5, 140, so.; Evan Boyd, Warren JFK, 5-11, 185, sr.; Travis Nelson, East Canton, 5-9, 165, sr. Kicker–Justin Bofenkamp, Warren JFK, 6-2, 170, sr.

Defense

Line–Andrew Graska, Mogadore, 5-9, 190, sr.;  Linebackers–Austin Williams, Mogadore, 6-1, 220, sr.; Ryan Lee, Warren JFK, 5-10, 200, sr.; Tariq Hmidan, East Canton, 5-8, 170, sr.; Alec Burzysnki, Warren JFK, 5-9, 165, jr. Backs–Michael Shope, Wellsville, 5-11, 180, sr.; James McCullough, East Canton, 5-11, 160, sr.; Gage Barone, Ashland Mapleton, 5-10, 160, sr.

Offensive player of the year–Evan Boyd, Warren JFK

Defensive player of the year–Austin Williams, Mogadore

Coach of the year–John “Spider” Miller, East Canton

Honorable Mention

Kole Jaber, Mogadore; Hayden Dalrymple, Wellsville; Blaze Angle, Windham; Cade Ambrose, Mogadore; Paul Skye, Mogadore; Hunter Shackelford, Windham; Robbie Rouse, Sebring McKinley; Ed Epperley, Vienna Mathews; Christian Romigh, Southington Chalker; Kaleb Ambrose, Ashland Mapleton; John Voland, Jackson-Milton.

COMMENTS